2017 Gayrimenkul Sektörü Öngörüleri

6 Kasım 2020 admin

SEKTÖRÜN 2017 GAYRİMENKUL ÖNGÖRÜLERİ PAYLAŞILDI

Gayrimenkul Türkiye (GMTR) Dergisi ve Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) ortaklaşa düzenlediği, “2017 Gayrimenkul Sektörü Öngörüleri” yuvarlak masa toplantısına, PWC Türkiye ev sahipliği yaptı. Sektörün önemli isimlerinin öngörülerini paylaştığı toplantıda, ülkemizin içinden geçtiği zor siyasi ve ekonomik koşulların kendi içinde fırsatlar barındırdığı ve sektörün ev ödevlerini yapması için doğru zamanlama olduğu konuşuldu.

Toplantıyı yöneten PWC Gayrimenkul Sektörü Ülke Lideri Ersun Bayraktaroğlu; konuşmacılara nasıl bir 2017 yılı beklediklerini sorarak toplantıyı açtı. Değerleme, geliştirme, hukuk, pazarlama gibi farklı alanlardan önemli konuşmacılar fikir alış verişinde bulundu ve yeni döneme dair öneriler sundu.

Ekonomiye ve sektöre güvenin tesisi, gelir eşitsizliğinin yarattığı baskı, gayrimenkulde yeni finansman araçları, yeni kuşağın gayrimenkul beklentileri, kentsel dönüşümde yeni düzenleme, göçmenlerin konut sorunun çözülmesi, sektöre vergi kolaylığının getirilmesi, değerleme sektöründeki veri eksikliğinin giderilmesi, kurumsallık ve şeffaflık konusunda adımlar atılması gibi konular üzerinde duruldu.

GİSP Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş; “Yılgınlığa kapılmadan, her zamankinden daha büyük bir heves, heyecan ve azimle işlerimize sarılmamız gerektiğini belirtti. 2017 yılında, siyasi havanın normalleşmesiyle birlikte bekleyen gayrimenkul talebinin ortaya çıkacağını, kentsel dönüşümle birlikte kentsel kalitenin ve planlamanın daha fazla gündeme geleceğini, gayrimenkul finansmanı konusunda da SPK’nın çok ciddi çalışmalar içinde olduğunu” ifade etti. “Her şeye rağmen 2017 yılı için iyimserim, önemli işlerin arifesinde olduğumuzu düşünüyorum ” dedi.

Gümüş, Toplantının kapsamlı sonuçlarına, Gayrimenkul Türkiye Dergisinin Ocak-Şubat 2017 sayısında yer verileceğini de sözlerine ekledi.

“2017 Gayrimenkul Öngörüleri” Yuvarlak Masa Ana Konuşmacılar:

Ersun Bayraktaroğlu, PWC/ Gayrimenkul Sektörü Ülke Lideri

Hakan Gümüş, Bosphorus Investments / Yönetim Kurulu Başkanı

Makbule Yönel Maya, TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş/ Genel Müdür

Gülcemal Alhanlıoğlu, SOYAK / İş Geliştirme Müdürü

Ayşe Hasol Erktin, Urban Land Institute (ULI)/ Yönetim Kurulu Başkanı

Serkan Gül, Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı/ Yönetici Ortak

Haluk Sur, Torunlar GYO/ Yönetim Kurulu Üyesi

Zafer Baysal, AMSTAR/ AMSTAR Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı

Füsun Yılmaz Phillipson, FYP Danışmanlık / Kurucu Ortak

Güniz Çelen, Çelen Değerleme / Kurucu Ortak