Gayrimenkul ve Teknoloji

24 Ocak 2021 admin

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Gayrimenkul ve Teknoloji” başlıklı yuvarlak masa toplantısı, üyelerin ve ‘GİSP Genç’ takımının katılımıyla gerçekleşti. GİSP Yönetim Kurulu Üyesi ve Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, yaptığı sunumda teknolojinin gayrimenkulle ilgili bütün ezberleri bozacağını ve buna hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.
Tuğra Gönden şöyle konuştu: , “Teknoloji, gayrimenkul sektörüne veri sağlama, şeffaflık ve verimliliğin, bilgiye erişimin artması ve paylaşım ekonomisinin gelişmesi gibi katkılar yapacak. Tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de tüm kararların temeli veridir. Kapsamlı verilerin yorumlanması, başarılı yatırımları getirir. Teknoloji sayesinde veri ve bilgilerin yayılması, çok kısa sürede şeffaflığın artmasına neden olur. Şeffaflığın artması, pazar oyuncularının bilinçlenmesine ve yatırım hacminin artmasına sebep olur. Gayrimenkul pazarlaması açısından da önemli bir unsur olan teknoloji sayesinde, büyük veri (big data), algoritma ve yapay zeka ile amaca uygun kitlelere nokta atışı yaparak ulaşmanın mümkün olduğunu belirtmek isterim”.

GİSP Üyesi ve REIDIN ortağı Mete Varas ise Gayrimenkul teknoloji şirketlerinin dünyada büyük cirolara ulaştığını, Türkiye’de de artık daha fazla şirketin bu inovatif alanı görmesi gerektiğini söyledi. Robotlaşma, yapay zeka, 3-D emlak, elektrikli araçların monte edildiği yeni ev dizaynı ve sürücüsüz araçlara göre mekan tasarımı gibi ilginç konular gündemimize gelecek. Teknoloji altyapılı kitlesel fonlama (crowd-funding), emlak danışmanı skorlama, CRM Çözümleri, Co-working (paylaşım ofisleri), teknoloji tabanlı mülk yönetimi gibi konuları da yeni dönemde daha fazla tartışacağız.

GİSP Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş; GİSP’in sadece gündelik, sektör meselelerine kafa yormadığını, sektörün gideceği yönü de öngörmeye çalıştığını ve bu paralelde araştırmalar yaptığını belirtti. Teknolojinin farkına erken varan gayrimenkul şirketlerinin bir adım öne geçeceğini sözlerine ekledi.

GİSP, 9 Şubat Perşembe günü; ‘Yeni Neslin Gayrimenkul Beklentileri’ başlığı altında yeni mekânsal talepleri ve mimari cevapları tartışacak.