Kentsel Dönüşüm Yeni Düzenlemeyle Hız Kazanacak

21 Ocak 2021 admin

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi. Değişen kentsel dönüşüm yönetmeliği ile birlikte dönüşümde yatırımcının yolunun nasıl açılacağı tartışıldı ve çeşitli senaryolar üretildi.

GİSP Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş; “6306 Sayılı yasanın uygulama yönetmeliği 27 Ekim 2016 tarihinde değişti. Kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle çok ciddi ve süreci hızlandıran değişikliklerin yapıldığını ve daha sağlıklı bir kentsel dönüşüm süreci yaşamamız için bir fırsat doğduğunu belirterek toplantıyı başlattı.

Şehir Plancısı Hüseyin Oflaz, değişen yönetmelikle birlikte artık kentsel dönüşümde Bakanlar Kurulu’nun devreye gireceğini belirterek bu durumun dönüşümü hızlandırıcı etki yapacağını söyledi. Oflaz, “Bakanlar Kurulu, artık 15.000 m2 sınırlaması olmadan, yapıların %65’inin (3’te 2’sinin) riskli olması halinde bölge bazında “riskli alan” ilan edebilecek. Maliklerin 3’te 2’sinin rızası ilkesi, alan bazlı uygulanacak. Böylece binaların yıktırılmasında maliklerin anlaşmaları beklenmeyecek. Müteahhitler daha makul büyüklükte alanlar için proje geliştirebilecekler. Yeni yönetmelikte artık vatandaş da riskli alan başvurusu yapabilecek. ” dedi.

Hüseyin Oflaz, ne bakanlığın ne de büyükşehir belediyesinin 2017 yılında kentsel dönüşüm bütçesi olmadığına da dikkat çekerek, gayrimenkul sektörünün dönüşümü gerçekleştirecek ana aktör olacağının da altını çizdi.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç KİRAZ ise; “Eski yönetmelikle şimdiki yönetmelik arasındaki farkları ele alarak; “Riskli yapılarda tapuda kayıtlı malik ölmüşse mirasçılık belgesi çıkarmaya, kayyum atamaya veya yine tapuda son kayıtlı malik adına işlem yapmaya Bakanlık yetkilidir. Maliki ölmüş taşınmazlarda mahkemelerde yaşanan büyük sorun çözülmüştür. Yapılan değişiklikte kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine yapılmayan tahliye bildirimleri artık geçersizdir.

Mevcut tahliye süreleri sonunda yıktırılmayan binalar ile ilgili artık maliklerin anlaşma koşulu ortadan kaldırılmıştır. 2 aylık denetimler sonucu yıktırılmayan binalar, afet riski düşünülerek kolluk kuvvetleri desteği ile mülki amirlik tarafından yıktırılacaktır.” diye konuştu. GİSP Başkanı Gümüş, önemli değişiklikler içeren bu yönetmelik ile yaşanan birçok soruna çözüm bulunduğunu, kentsel dönüşümde bundan sonraki uygulama süreçlerini izleyeceklerini ve öneriler geliştireceklerini iletti. Ayrıca, GİSP’in, gayrimenkul sektörüne yön verecek çalışmalar hazırladığını da sözlerine ekledi.

“Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” Toplantısı katılımcıları:

Hakan Gümüş, Bosphorus Investments / Yönetim Kurulu Başkanı

Abbas Ferzan Çelikkanat, Er Yatırım Turizm Ve İnşaat A.Ş./ Genel Müdür

Gökçe Meriçten, Ferko İnşaat Turizm Tekstil Sanayi Ve Tic. Aş./ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Selin Bozkurt , Manifesto/ Ceo

Gülin Kuzu Fellows, Dekar Yapı / Satış Ve Pazarlama Koordinatörü

Mehmet Ersül, Bosphorus Investments /Yönetim Kurulu Üyesi

Elif Germirli, Tahincioğlu/ Yönetim Kurulu Üyesi

İsmail Özcan, TURYAP/ Genel Müdür Yardımcısı

Makbule Yönel Maya, TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş/ Genel Müdür

Tuğra Gönden, CUSHMAN & WAKEFIELD/ Yönetici Ortak

Ertan Vural, Akasya Yapı/ Ticari Koordinatör

Nazım Olcay Kurt, Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı/ Yönetici Ortak

Mustafa Kemal Kayış, GAD / Şirket Ortağı

Fatih Işık, Medya Şeffaf Reklamcılık Danışmanlık/ Medya Danışmanlık

Can Raşit Özçiçek, Propa İnşaat ve Ticaret/ Genel Müdür

Cengiz Kırtıloğlu, Çepaş İnşaat/ Mimar

Begüm Eryılmaz, BGM Design/ Kurucu

Hüseyin Oflaz, İmpo İmar A.Ş./Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Güvenç Kiraz, Gayrimenkul Hukuku Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Gürler Ünlü, Ünlü Gayrimenkul Yatırım Ve Varlık Yönetimi/ Kurucu

Orçun Oğlakçıoğlu, Dekar Yapı/ Genel Müdür

Tuğrul Temel, Hilton Worldwide/ Üst Düzey Yönetici

Ayşe Evcin, Makro Gayrimenkul Değerleme / Genel Müdür

Levent Üzümcüoğlu, Eva GYD, Kentsel Dönüşüm Müdürü