‘Yabancı, Kurumsal Gayrimenkul Şirketlerinin 2018 Yılı Planları’

24 Ocak 2021 admin

GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Yabancı, Kurumsal Gayrimenkul Şirketlerinin 2018 Yılı Planları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli gayrimenkul yatırım şirketlerinin, 2017 yılında yaptıkları çalışmalar, yabancı gözü ile gayrimenkul sektörü, 2018 yılındaki beklentileri ve yapacakları yatırımlar konuşuldu.

Samim HATİPOĞLU (DAMAC PROPERTIES), Özlem GÖKÇE (EXTENSA) ve Zafer BAYSAL’ın (AMSTAR) sunumlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, yabancı, kurumsal gayrimenkul yatırım şirketlerinin gözünden, gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu durum, 2017 yılında yapılan çalışmalar, yabancıların ülkemizden beklentileri ve 2018 yılı yatırım planları tartışıldı. Körfez sermayeli DAMAC, Türkiye operasyonunun başında olan Samim HATİPOĞLU, ‘Şirket olarak 2018 de büyük yatırım planlarımız var, m2 satış fiyatı 2.500 USD civarı olan projeler üreteceğiz, ayrıca satıştan sonra yatırımcılarına gelir getiren bir modeli de İstanbul’a getirmeye hazırlanıyoruz, bizce İstanbul yatırım değeri açısından eşdeğer şehirlere göre hala çok ucuz, fiyatlar orta ve uzun vadede ciddi anlamda yukarı çıkacaktır.’ dedi. Belçikalı EXTANSA’nın genel müdürü olan Özlem GÖKÇE ise ‘Son zamanlarda ülkemizde iş yapmak oldukça zorlaştı, geçtiğimiz 10 yılda özellikle İstanbul’da karlılık oranları çok düştü, neredeyse Avrupa pazarı ile eşit hale geldi, bunun üzerine birde kur riski ve ülke riskini de kattığımızda yabancı yatırımları çekmek zorlaşıyor. Yabancı yatırımcı gözünde, ülkemiz gayrimenkul piyasası, riski yüksek, karı düşük ve yatırım geri dönüşü çok net olmayan bir piyasa, müktesep haklar ve mevzuat konusu da yabancı yatırımcıyı ürküten etkenlerden.’ dedi.

Amerikalı AMSTAR gayrimenkul fonunun başındaki Zafer BAYSAL ise, ‘2016 ve sonrasında yaşanan gelişmeler ve hain darbe teşebbüsü, gayrimenkul sektörümüzü olumsuz anlamda çok etkiledi, mevcut riskler dolayısı ile gayrimenkule yatırım yapan yurtdışı emeklilik fonları ve büyük gayrimenkul şirketleri ülkemize yatırım yapamaz hale geldi. Dünya gayrimenkul piyasasındaki büyük oyunculardan Çin Halk Cumhuriyeti mevzuat konusunda 10 yıl, Malezya ise 30 yıl garanti veriyor, 2018 yılında sektörümüzün eski zamanlarına dönebilmesi için bu konuda ciddi çalışmalar yapılmalı.’ diyerek sözlerini tamamladı.

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının kapanışında söz alan GİSP Başkanı ve Şehir Plancısı Hakan GÜMÜŞ; ‘Gayrimenkul sektörü zor bir dönem geçirdi ama her şeye rağmen 2018 yılının çok daha iyi bir yıl olacağının sinyallerini alıyoruz. Özellikle, İstanbul potansiyelinin çok altında değer gören bir şehir, yabancı gayrimenkul şirketleri burada her zaman yatırım yaptılar ve yapmaya da devam edecekler, müktesep hak ve mevzuat konusundaki haklı talepleri karşılandığı zaman yatırımların katlanması kaçınılmaz. Bu konu ile ilgili kamu tarafında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde ciddi çalışmalar yapılıyor, GİSP olarak çalışmaları yakından takip ediyor ve katkı sağlıyoruz.’ diyerek sözlerini noktaladı.

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu

Gökhan ÇİVRİLLİ

gokhan.civrilli@gisp.org.tr

0543 880 97 57