Araştırmalar ve Raporlar

Arsa Fiyatları Neden Yüksek?

Öncelikle doğru soruyu sorduğumuzdan emin olalım. Gayrimenkul geliştirmecilerinin arsa fiyatlarının yüksekliğini söylemesi için bir arsa “satış fiyatı” ve “işlem” gerekliliğini unutmayalım. Peki bunlar gerçekten var mı?

Detaylar için Tıklayın

GİSP'in Yabancı Yatırımcılara Yönelik Hazırladığı Kılavuz Yayınlandı

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) olarak, üyelerimizin katılımıyla Kasım 2014’te gerçekleştirdiğimiz çalıştayda, öncelikle kısa ve orta vadede sektörümüzü etkileyebilecek faktörleri ve bu faktörlerin olası etkilerini ve ne gibi sonuçlar yaratabileceğini belirledik.

Detaylar için Tıklayın

GİSP'in Yabancı Yatırımcılara Yönelik Hazırladığı Kılavuz Yayınlandı

GİSP, gayrimenkul alanında yatırım yapacak yabancı fon ve kuruluşlara yönelik bir kılavuz hazırladı… Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM 2013 sırasında Gayrimenkul için Strateji Platformu’nun düzenlediği etkinlik ile ilk duyurusu yapılan ve dağıtılan yabancı fonlara ve kuruluşlara, Türk gayrimenkul piyasasının finans, hukuk ve vergi boyutlarını içeren “Basics of Real Estate Investing in Turkey” adlı kılavuz yayınlandı.

Detaylar için Tıklayın

Yeni KDV Düzenlemeleri Sektörü Olumsuz Etkileyebilir

Bilindiği üzere 1 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile 150m2 ’nin altındaki konutlar için uygulanan KDV oranlarında değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerin sektörü çeşitli nedenle olumsuz yönde etkileme olasılığı olduğu da düşünülmektedir.

Detaylar için Tıklayın

Yabancılara Konut Satışı

Ülkemizin ekonomik gelişiminde önemli bir yer edinen gayrimenkul sektöründe yabancılara mülk satışı konusu ciddi bir önem arz etmektedir. Bu çerçevede ülkemizdeki temel uygulama Tapu Kanunun 35. ve 36.maddelerinde yer alan mütekabiliyet adını verdiğimiz karşılıklılık uygulaması olmuştur.

Detaylar için Tıklayın

Gayrimenkul Yatırımları için Yabancı Fonların Türkiye'ye Çekilmesi

Türkiye ekonomisi son dönemde kayda değer oranda büyüme göstermiş ve bir çok alanda potansiyelini geliştirmiştir. Bu büyüme içinde gayrimenkul sektörü büyümenin lokomotiflerinden biri, hatta en önemlisi denebilecek bir sektördür.

Detaylar için Tıklayın

GİSP Kentsel Dönüşüm Raporu

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu, ‘kentsel dönüşümü’ bir fırsat olarak görüyor. Kentsel Dönüşüm, kamu otoritesinin mutlaka düzenlemesi gereken bir alandır. Bu yasa ile birlikte, kamunun ilk adımı atmış olması sevindiricidir. Ancak, kamuoyunda çokça tartışılan ve büyük beklentiler yaratan 2/3 uygulaması, özel sektörün rolü, ‘menkulleştirme’, ‘imar hakları transferi’, vb. gibi pek çok konu ve uygulama hakkında önemli soru işaretleri bulunmaktadır.

Detaylar için Tıklayın

Yabancı Fonların Türkiye'ye Getirilmesi

Gayrimenkul alanında yatırım yapan yabancı fonlar için Türk gayrimenkul piyasasına girişlerini kolaylaştıracak düzenlemeler neler? Türkiye’nin global piyasalarda yükselen değeri ve ekonomi alanındaki gelişimi çerçevesinde Türk gayrimenkul sektöründe gerçekleşen projelere yabancı fonların ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

Detaylar için Tıklayın

İstanbul'un Gayrimenkul Sektöründe Markalaşması

Avrasya coğrafyasında gayrimenkul alanında yatırım açısından öne çıkmakta olan İstanbul’un bu yönünü geliştirmeye yönelik önerilerimizi içerecek rapor çok yakında bu sayfada yer alacak…

Detaylar için Tıklayın